...حقوق نوشت...

نویسندگان
پیوندها

۱۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

قانون مجازات اسلامی جدید برای توشیح به رییس جمهور ابلاغ شد

فاطمه علیزاده | يكشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۸:۱۸ ب.ظ


ماده یک قانون مدنی: ” مصوبات مجلس شورای اسلامی و نتیجه همه پرسی پس از طی مراحل قانونی به رئیس جمهور ابلاغ می شود. رئیس جمهور باید ظرف مدت پنج روز آنرا امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آنرا صادر کند و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از ابلاغ منتشر نماید.
تبصره – در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور در این ماده به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت مصوبه را چاپ و منتشر نماید.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر دادگستری از ابلاغ قانون مجازات اسلامی از سوی رییس مجلس به دولت خبر داد و گفت: قانون یاد شده به احتمال زیاد از اواسط خرداد ماه امسال اجرایی می شود.

ˈ عبدالعلی میرکوهیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اجتماعی ایرنا افزود: وزارت دادگستری پیگیر است تا قانون مجازات هر چه زودتر به امضای رییس جمهور رسیده و به روزنامه رسمی ابلاغ شود.

این مقام مسئول در وزارت دادگستری ادامه داد: قوانین ۱۵ روز بعد از تاریخ انتشار در روزنامه رسمی، قابلیت اجرایی پیدا می کنند.

میرکوهی اضافه کرد: قانون مجازات اسلامی به احتمال زیاد از اواسط یا اواخر خرداد ماه امسال قابلیت اجرا در محاکم را خواهد داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری علت به تاخیر افتادن ابلاغ قانون مجازات اسلامی از مجلس به دولت را ترتیب مواد این قانون در اداره قوانین مجلس عنوان کرد.

میرکوهی همچنین درباره بررسی لایحه نحوه اجرای محکومیتی های مالی گفت: بررسی مواد پایانی این لایحه به دلیل بررسی لایحه بودجه ۹۲ در صحن علنی مجلس به جسات آتی کمیسیون حقوقی و قضایی موکول شده است.

 • فاطمه علیزاده

از امروز دیه کامله ۱۵۲ میلیون تومان شد

فاطمه علیزاده | يكشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۸:۱۶ ب.ظ


آقای جولایی رئیس ستاد دیه کشور به تمامی رانندگان توصیه کرد با آغاز ماه رجب به عنوان ماه حرام هر چه زودتر الحاقیه ی بیمه نامه های خود را بگیرند در غیر اینصورت بیمه تنها ۱۱۴ میلیون تومان دیه می دهد و تا ۱۵۲ میلیون تومان نرخ دیه ی ماه حرام را باید از جیب بپردازند.

اسدالله جولایی صبح یکشنبه در نشست خبری اعلام کرد: سال ۱۳۹۱ بیش از ۹۲۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد و غیر کلاهبرداری آزاد شده اند که از این تعداد ۸۹۸۰ تفر مرد و ۲۲۶ نفر زن بوده اند. همچنین ۲۷۴۱ نفر از این تعداد زندانی دیه و ۶۴۶۵ نفر زندانی مالی اعم از نفقه مهریه و چک بوده اند.
وی افزود: مجموع بدهی این افراد ۸۹۴ میلیارد بود که توانستیم با گذشت شاکیان و طلبکاران ۵۰۵ میلیارد تومان آن را کم کنیم.رئیس ستاد دیه کشور اعلام کرد:  تا دو ماه دیگر بیش از ۱۰ هزار زندانی جرائم غیر عمد آزاد می شوند.
هم اکنون ۱۰ و ۱۱۳ نفر زندانی جرایم غیر عمد در زندان ها به سر می برند که ۱۹۸۴ نفر زندانی مهریه، ۵۸۴۹ نفر جرایم مالی غیر کلاهبرداری، ۵۶۶ نفر زندانی نفقه و ۲۲۴ نفر زندانی دیه در حوادث کارگاهی هستند.
وی افزود: از این تعداد ۱۵۰۰ نفر زندانی دیه بوده که پرونده ی آنها تشکیل شده و بر اساس قانون صندوق تأمین خسارت بدنه باید هزینه ی آنها را پرداخت کند. الباقی ۸۶۱۳ نفر هستند که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدهی دارند که ۴۸۱۲ پرونده از این تعداد ارسال شده و به امید خدا تا ۲ ماه دیگر تمامی ۱۰ هزار زندانی آزاد می شوند.

 • فاطمه علیزاده


رئیس کانون سردفتران اعلام کرد: با ابلاغ بخشنامه معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مردم می توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه ها برخوردار شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا دشتی اردکانی صبح سه شنبه در نشستی خبری با اعلام اینکه پس از ابلاغ بخشنامه مورخ ۴ اردیبهشت۱۳۹۲ معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دیگر از این پس، مردم می توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه ها برخوردار باشند گفت: بر این اساس، فقط تنظیم سند اجاره بیش از سه سال، نیاز به استعلام از اداره ثبت مربوط داشته و برای مدت سه سال و کمتر از آن، نیازی به استعلام نیست.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: تا پیش از این، برای تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی، اخذ مفاصاحساب دارائی و استعلام از اداره ثبت، به موجب قانون، آئین نامه و یا بخشنامه الزامی شده بود که مانعی بر سر راه تسهیل تنظیم اسنادرسمی به شمار می رفت اما هم اکنون آخرین مانع و مشکل برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفترخانه ها برطرف شد.

 • فاطمه علیزاده

صفایی: در مازاد بر 110 سکه، اثبات ملائت مرد به عهده زن است

فاطمه علیزاده | سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۹:۴۰ ب.ظ


یک حقوقدان گفت: در مهریه تا 110 سکه، بدهکار برای اینکه به زندان نرود باید اعسار خود را ثابت کند و در مازاد بر 110 سکه، ملائت ملاک است که بار اثبات آن به عهده طلبکار (زن) است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیدحسین صفایی طی سخنانی در نشست «بررسی قانون حمایت خانواده»، این‌گونه جلسات را برای دانشجویان، اساتید، قضات و... بسیار خوب عنوان کرد و افزود: برگزاری این‌گونه جلسات نه تنها مفید، بلکه لازم هستند.

وی با بیان این که قانون حمایت خانواده قانون مهمی بوده و خیلی بر روی آن بحث شده است، ادامه داد: چند سال قبل لایحه‌ آن تدوین شد تا به این صورتی که ملاحظه می‌کنید به تصویب رسید. این قانون دارای 58 ماده است و حسن بزرگ آن، این است که مقررات پراکنده‌ای را که ابهام داشته و ضد و نقیض بودند، در یک قانون جمع کرده است.

این حقوقدان اظهار کرد: قانون مذکور چندین فصل دارد که در همه آن‌ها نوآوری‌هایی وجود دارد؛ هر چند که با اشکالاتی همراه هستند. به عنوان مثال برای خانم‌ها در این قانون نقش بیشتری قائل شده‌اند و قانون گفته است که قاضی مشاور زن باید در دادگاه حضور داشته باشد و قوه قضاییه موظف است ظرف سه سال به تعداد مورد نیاز برای دادگاه‌های خانواده قاضی مشاور زن تامین کند. رییس دادگاه باید به نظر قاضی مشاور زن توجه کند و اگر با نظر او مخالف است باید با استدلال آن را رد کند که این یک پیشرفت است.

 • فاطمه علیزاده

هیات عمومی دیوان عالی کشور هتک حرمت مزار حجر بن عدی را محکوم کرد

فاطمه علیزاده | سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۹:۳۹ ب.ظ


هیات عمومی دیوان عالی کشور هتک حرمت مزار شریف صحابی رسول گرامی اسلام (ص)، حجربن عدی را محکوم کرد.

دفتر سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: « در جلسه روز جاری هیات عمومی دیوان عالی کشور که به ریاست آیت‌الله محسنی‌گرکانی و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای و قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور که به منظور رسیدگی به پرونده مطروحه تشکیل شد، حضار در این جلسه اقدام وقیحانه و بی‌شرمانه افراطیون تکفیری و تعرض به مزار شریف صحابی رسول گرامی اسلام (ص) حجربن عدی کندی را شدیدا محکوم کردند و از مجامع حقوقی، قضایی و بین‌المللی اقدام فوری و برخورد قاطعانه و مجازات عاملین و مسببین این اقدام غیرانسانی را خواستار شدند.»

 • فاطمه علیزاده


مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: نتایج اولیه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور از روز یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

ˈحسین توکلیˈ روز یکشنبه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: نتایج اولیه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در قالب کارنامه تنظیم شده و از روز یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۲ بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.
وی افزود: دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۲ نیز از روز شنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهده خواهد بود.
توکلی یادآور شد: داوطلبانی که براساس کارنامه نتایج اولیه، مجاز به انتخاب رشته شناخته می شوند ضرورت دارد از سه شنبه ۲۴ اردیبهشت تا شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۹۲ به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و براساس دستورالعمل های مربوطه فرآیند انتخاب رشته را به انجام برسانند.
وی تاکید کرد: هر داوطلب مجاز حداکثر می تواند ۱۰۰ کدرشته محل از میان کدرشته محل های رشته یا رشته های امتحانی مجاز که در دفترچه شماره ۲ منتشر شده است انتخاب کرده و در فرم الکترونیکی انتخاب رشته درج کند.

 • فاطمه علیزاده

رشته حقوق هسته ای در دانشگاه اصفهان تدوین می شود

فاطمه علیزاده | دوشنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۵۵ ب.ظ


اصفهان- رشته تحصیلی ˈحقوق هسته ایˈ در مقطع کارشناسی ارشد نخستین بار در کشور در گروه مهندسی هسته ای دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه اصفهان تدوین و تعریف می شود.

مدیر گروه مهندسی هسته ای دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه اصفهان روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این رشته تحصیلی با توجه به اهمیت دفاع از حقوق هسته ای کشور در مجامع بین المللی و تربیت متخصصان و حقوقدانان آشنا به مباحث هسته ای و حقوقی بین المللی تعریف شده است.

ˈایرج جباریˈ با بیان اینکه این رشته تلفیقی از حقوق و فناوری هسته ای است ، تصریح کرد: قرار نیست دانش آموختگان این رشته کارهای تخصصی هسته ای را انجام دهند بلکه ضمن آشنایی با مفاهیم تخصصی این فناوری با اصطلاحات حقوق بین الملل نیز آشنا خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه کشور ایران نیاز زیادی به تربیت متخصصان رشته حقوق هسته ای دارد اظهار امیدواری کرد: این رشته تحصیلی پس از گذراندن مراحل تعریف و تدوین سرفصل های درسی و اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ترم مهر یا بهمن سال جاری در دانشگاه اصفهان دانشجو بپذیرد.

 • فاطمه علیزاده

تغییر در نحوه اجرای مجازات سنگسار

فاطمه علیزاده | دوشنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۵۲ ب.ظ


نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: سنگسار از قانون جدید مجازات اسلامی حذف نشده بلکه در نحوه اجرای آن تغییراتی ایجاد شده است.

“حمیدرضا طباطبایی نائینی” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران،با بیان اینکه حذف سنگسار از قانون جدید مجازات اسلامی صحت ندارد، اظهار داشت: یکی از ایرادات شورای نگهبان به لایحه قانون مجازات اسلامی این بود که بحث رجم یا سنگسار می بایست در قانون مجازات اسلامی باشد چراکه مبنای فقهی دارد و نمیتوان آن را حذف کرد.
وی با بیان اینکه در نحوه اجرای سنگسار تغییراتی صورت گرفته است افزود: آنچه که تغییر کرده این است که نحوه مجازات به قوه قضاییه سپرده شده است بدین معنی که با توجه به انتقادات فراوان در نوع اجرا، میتوان یکی از روش‌های سلب حیات مانند اعدام را اجرا کرد.

 • فاطمه علیزاده

آزمون وکالت نیمه دوم آبان 92 برگزار خواهد شد

فاطمه علیزاده | دوشنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۴۶ ب.ظ


رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) اعلام کرد:

 • آزمون وکالت ۹۲ در نیمه دوم آبان ماه ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد
 • برنامه برگزاری آزمون وکالت ۹۲ با سازمان سنجش تنظیم شده است
 • آگهی پذیرش کارآموز وکالت (ثبت نام آزمون وکالت) اوایل شهریور ماه ۱۳۹۲ منتشر خواهد شد
 • داوطلبان برای ثبت نام در آزمون وکالت از اول تا ۱۰ مهرماه فرصت دارند

 

scoda1 رییس اسکودا: آزمون وکالت، نیمه دوم آبان 1392 برگزار خواهد شد
 • فاطمه علیزاده

لایحه مجازات اسلامی تایید شد

فاطمه علیزاده | يكشنبه, ۸ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۱:۵۴ ب.ظ


عضو حقوقدان شورای نگهبان از تایید لایحه مجازات اسلامی در شورای نگهبان خبر داد.

 

حسینعلی امیری در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب گفت: در جلسه چهارشنبه هفته گذشته بررسی لایحه مجازات اسلامی در شورای نگهبان به اتمام رسید و آنچه باقی ماند ارسال از سوی مجلس به رییس جمهور برای ابلاغ است.

 

وی یادآور شد: لایحه مجازات اسلامی در زمان آیت‌الله هاشمی شاهرودی به عنوان رییس قوه قضاییه تهیه و به دولت ارسال شد. پس از ارسال به مجلس این لایحه در کمیسیون قضایی مورد بحث و بررسی‌های مفصل قرار گرفت و در نهایت چهارشنبه هفته گذشته نظرات شورای نگهبان کاملا تامین شد.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: مستندات فقهی این قانون ده‌ها جلد از فتاوای مراجع تقلید از متقدمین تا متاخرین و همچنین مطالعه تطبیقی در حقوق جزای روز است.

 • فاطمه علیزاده